Terug naar hoofdinhoud

Welkom

Terugkoppeling Themagroep: Over borgen van sterke veranderprogramma's

Op 27 mei 2025 zijn we onder leiding van Arjo Mans (BeBright) in de borging van het prachtige programma Dia2beat gedoken. Dit programma zet zich in om de opmars van diabetes type 2 te stoppen. Dat is belangrijk, want al ruim één miljoen mensen hebben diabetes type 2 en dat aantal stijgt hard. 2diabeat heeft een integrale aanpak ontwikkeld waarin lokale professionals en bewoners samenwerken aan gezondheidsbevordering in hun wijk of dorp. De beweging van onderop is goed op gang. In de periode 2019 – 2024 pionierde het programma met de wijkaanpak 2diabeat. Inmiddels heeft het programma vijf jaar ervaring, in ongeveer 70 wijken in Nederland.

Het programma ging de wijk in, kwam op de thee in buurthuizen, dronken koffie met actieve inwoners. Zo bedachten ze samen ideeën om een gezonde beweging vanuit de wijk verder te brengen. Door deze aanpak verbeteren mensen hun gezondheid en keren diabetes type 2 om. Ze stimuleren elkaar fysiek en online om vol te houden en komen wekelijks in het buurthuis bijeen. Er worden bijvoorbeeld cursussen gegeven over gezonde voeding en gezondheidsmarkten georganiseerd. Mensen wandelen samen, laten hun gezondheid controleren, ondernemen actie om gezonder te worden, bouwen hun slaapmedicatie af, vallen kilo's af en vieren b.v. de ramadan zonder prik.

De succesfactor van het programma is dat mensen in de wijk geactiveerd zijn om gezondheidsbevorderende activiteiten te ondernemen. Hoe financieren we deze beweging en behouden we het succes op de lange termijn? Deelnemers hadden diverse best practices voor borging meegenomen en dit waren de drie belangrijkste inzichten:

  • Knip het te borgen materiaal op. Maak een lijst van de te borgen kennis, ervaring, ondersteuning en tools van het landelijk programma en beslis per onderdeel of en hoe je dit gaat borgen.
  • Betrek de gevestigde orde (potentiële financiers) bij de uitvoering. De bottom-up beweging versterken door een volgende activiteit in de wijk samen te organiseren met de potentiële financiers en belanghebbenden. Denk aan gemeente, huisartsen, maar ook sportscholen.
  • Financiering op het juiste niveau regelen. Dus voor de financiering van de landelijke ondersteuning (beschikbaarheid materialen, begeleiding wijk) zoeken we landelijke financiers, maar voor de activiteiten en begeleiding van de wijk zoeken we lokale of regionale financiers en het landelijk programma faciliteert hierin.

Het was een mooie bijeenkomst in hartje Utrecht, en met goede gesprekken en een heerlijke borrel gingen we weer huiswaarts.